Americká hypotéka má s klasickou účelovou hypotékou, jen málo společných vlastností. Dalo by se říci, že pojmenování hypotéka získal, tento způsob získání finančních prostředků jen proto, že při zřizování je opět nutné ručit nemovitostí, kterou žadatel vlastní.
Americká hypotéka je, ale na rozdíl od té klasické, nazývána bezúčelovou. To znamená, že peníze nemusíte použít na nákup nemovitosti. Lze je použít k jakémukoli účelu. Za získané penze tak můžete s klidným svědomím koupit nemovitost, ale můžete se také s rodinnou vypravit na luxusní dovolenou nebo koupit auto. Bezúčelová hypotéka je tak v cílení peněžního obnosu mnohem volnější.
U amrické hypotéky můžete ručit skutečně jakoukoli nemovitostí, s tou podmínkou, že dle hodnoty nemovitosti se vypočítává maximální výše hypotéky, o kterou můžete požádat. Obvykle se za tuto hranici stanovuje 70%, ale záleží na pravidlech pro udělení hypotéky u konkrétní banky. Bude-li vaše nemovitost ohodnocena na 1 milion korun, pak si můžete zažádat, v případě že budete touto nemovitostí ručit, o hypotéku ve výši až 700 tisíc korun. Dalším omezením je pak maximální částka, obvykle si můžete zažádat o úvěr nad 200 tisíc, ale nižší 5 milionů korun.
Co se týče dalších podmínek, jednou z hlavních je minimálně věk žadatele, který musí být minimálně 18 let, u některých bank se může vyskytnout i hranice nad 21 let, není to ale pravidlem, respektive se jedná spíše o výjimku. Naopak existuje i omezení maximálního věku, obvykle 70 let. Starší žadatelé by se mohli dostat do problémů se splácením např. během zdravotních komplikací.
Žadatelů o hypotéku může být dokonce více, v některých případech ani nemusí tvořit společnou domácnost. Obvykle jsou rozdílná pravidla pro manžele. V případě spolužadatelů existuje většinou pravidlo, že mohou být nejvíce 3 spolužadatelé, kteří „patří“ do maximálně 2 rodiny, tj. minimálně dva musí být rodinní příslušníci či manželé.
Co se týče účelu hypotéky, poměr bank, které chtějí znát účel hypotéky a bank, které účel půjčky nezajímá, je poměrně vyrovnaný. I když bude banka požadovat zdůvodnění pro hypotéku, můžete si vybrat naprosto cokoli. Banka v takovém případě většinou uzná jakýkoli důvod jako regulérní a peníze poskytne.
Další výhodou je možnost, jakou můžete hypotéku splácet. Obvykle se splácí samozřejmě anuitně (tzn. výše úroku je u prvních splátek hypotéky větší, čím déle platíte, tím menší část splátky putuje na úrok). Splácení je omezeno a to maximální dobou kolem 20-ti let. Minimální dobu si nastavuje každá banka sama, minimální doba splácení hypotéky je okolo 3 let. Pokud se během doby splácení dostanete do situace, kdy budete mít možnost doplatit dluh jednorázově, nebývá to problém a dokonce nebudete nikterak sankcionováni.
Jak bylo již řečeno, rozdílů je poměrně dost. Proto shrneme základní vlastnosti, ať už ty, které se liší nebo ty, které jsou u obou hypoték shodné.
Publikováno 21. 9. 2011
Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Upozornění: Web může obsahovat zastaralé informace