Bez správného hospodaření se peníze většinou samy nějak rozutečou. Už děti je třeba učit, jak s financemi zacházet, aby si tyto návyky nesly do dospělosti. Finanční gramotnost Čechů je obecně velmi špatná, proto není divu, že dělají poměrně časté chyby i v základních věcech.
Jakási „kniha příjmů a výdajů“, ať už jí budete říkat jakkoliv, vás donutí vidět jasně a bez zkreslení, za co jste kolik utratili a kolik jste si daný měsíc vydělali. Někdy stačí zapisovat si podrobně vše pár měsíců, abyste si ujasnili, kde je chyba, kde se musíte začít více krotit a za co utrácíme příliš. Uvidíte, kolik vás stojí chod domácnosti a kolik peněz si můžete odložit stranou. K zápiskům využijte klasickou papírovou verzi nebo některou z online aplikací.
Volné finanční prostředky můžete utratit, nebo si je dávat stranou na druhý účet, spořit či investovat. Možností je více. Rozhodně si ale peníze pravidelně odkládejte, ochrání vás to lépe před marnotratností, než kdybyste je měli na běžném účtu nebo v peněžence.
Neutrácejte více, než je hranice, kdy se můžete dostat do potíží. Je lepší se na chvíli trochu omezit, než pak shánět peníze, kde se dá. Pokud vás čekají vyšší výdaje, zkuste to bez půjčky, ale místo toho se nějakou dobu vzdejte ne úplně nezbytných věcí. Samozřejmě ne vždy to jde, a občas je lepší vzít si půjčku.
Možná vás překvapí, kolik utratíte za obědy v restauracích, kávu mimo domov nebo za kosmetiku. Zmapujte si, kolik vás co stojí, ať už jde o nezbytné výdaje jako benzin, jídlo a nájem, nebo o „drobnůstky“, které se ale mohou za měsíc pěkně nasčítat.
Pokud máte pocit že, je váš rozpočet napjatý, zaměřte se na výdaje, které jsou zbytečné. Opravdu musíte chodit několikrát měsíčně na „drink“? Návštěvy různých podniků obecně vysávají z rozpočtu dost peněz. Co některé z nich vyměnit za příjemné posezení doma s přáteli, kdy každý přispěje donesením něčeho k jídlu nebo pití?
Publikováno 1. 3. 2016
Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Upozornění: Web může obsahovat zastaralé informace